Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

MP3 muzyka nie do relaksacji – dobre i złe strony formatów z kompresją

MP3 to super format ale niestety wyklucza on zastosowanie muzyki do celów terapeutycznych! Słuchanie muzyki relaksacyjnej z platformy cyfrowej You Tube, Spotify itp. można porównać z lizaniem lizaka przez papierek lub oglądanie katalogów biur podróży zamiast wyjazdu na wakacje.

Trudne zadania mozgu podczas słuchania muzyki w formacie mp3Wszechobecne format plików muzycznych jaki stała się „MP-trójka” to bardzo przydatne rozwiązanie, które upowszechniło korzystanie z dzielenie się muzyką w sieci. Stało się to za sprawą kompresji czyli zmniejszenie objętości plików muzycznych, które w wyjściowej pełnej formie zajmowały na dyskach sporo miejsca. Jedna godzina muzyki to jedna cała płyta CD-R t to już w formacie nieco okrojonym gdybyśmy chcieli porównywać jakość muzyki z taśmy matki czy płyty winylowej która zachowała pełniejszą dynamikę. Porównując objętości plików muzycznych szybko zauważymy że dzięki MP3 zyskujemy 10 razy więcej miejsca, a więc możemy przechowywać co najmniej 10 razy więcej muzyki na dowolnym nośniku i to w bardzo przyzwoitej jak na format MP3 jakości zwanej w skrócie 192. Przy tej jakości nie wprawione ucho nie jest wstanie rozróżnić czy muzyka została poddana kompresji czy też ie .

Rola jakości muzyki relaksacyjnaj w zastosowaniach terapeutycznych.Najwyższa jakość MP3 to kompresja 1:4 wyrażona liczbą 320. (320 tysięcy informacji na sekundę) Ta tajemnicza liczba to ilość transmitowanych w ciągu jednaj sekundy informacji, z których nasz mózg musi poskładać sobie emitowaną muzykę. Bez kompresji nasz mózg podczas słuchania muzyki otrzymuje czterokrotnie więcej informacji co pozwala mu bez problemu na odbiór pełnego pasma dynamicznego dowolnej muzyki. W takim odbiorze nie jest on zmuszany do pracy twórczej lecz tylko do odbioru. Jako że w przyrodzie nic nie ginie i nic nie bierze się znikąd możemy domyślić się że kompresja (zmniejszanie) plików muzycznych przy pomocy algorytmu formatu MP3 nie jest żadnym cudownym rozwiązanie nie niosącym ze sobą żadnych strat. Podczas kompresji wycinane jest z muzyki szereg informacji co wpływa na znaczne pogorszenie jej jakości, duże ograniczenie pasma przenoszonych częstotliwości oraz znacznych strat w dynamice. To wszystko tylko po to aby producenci przenośnych odtwarzaczy muzycznych mogli w czasach gdy karty pamięci były jeszcze bardzo drogie zachęcić odbiorców do tego aby z mechanicznych magnetofonów i gramofonów przechodzić na przenośnie i bardzo wygodne, energooszczędne odtwarzacza PM3. Testy robione na słuchaczach nigdy nie bazowały na obserwacji zachowania ich mózgu podczas słuchania lecz skupiały się na tym do którego momentu muzyka zachowuje jako taką jakość i czy odbiorca jest w stanie zaakceptować gorszą jakość na rzecz ilości. Tak więc widzimy, że i w tej dziedzinie daliśmy się sami sobie wykiwać i zgodziliśmy na taniej, gorzej ale za to więcej.

Spowolnenie pracy mózgu to oczekiwany efekt terapeutyczny słuchania muzyki relaksacyjnaj w prawidłowym formacieNaukowcy bazując na umiejętności naszego mózgu opracowali sposób kompresji polegający na wycinani wszelkich informacji nie prowadzących do znacznie odczuwalnego spadku jakości nagrania. Dotyczy to wszelkich informacji jako można wyciąć z muzyki w taki sposób aby ludzkie ucho nie wyczuwało straty. Przejaskrawiając przykład możemy zastanowić się nad tym czy jeśli coś powiemy do kogoś szeptem zamiast normalnie głośno to będzie on miał problem ze zrozumieniem przekazu? Czy jeśli z całej książki wytniemy kilka liter wyrazów a nawet zdań to czy straci ona sens? Nie straci ona sensu tylko dzięki temu, że jesteśmy inteligentni i nasz mózg będzie się wstanie błyskawicznie przystosować do utrudnień idąc nam tym samym z pomocą. I wszystko byłoby bezproblemowe gdyby nie fakt, że ten właśnie mózg idąc nam z pomocą wykonuje dodatkowo masę pracy polegającej na uzupełnianiu, analizowaniu i ewentualnie wypełnianiu tego co podczas kompresji MP3 zostało z muzyki zabrane. To że niektóre częstotliwości słyszymy lepiej a inne gorzej nie może stanowić o tym, że w formacie mp3 zrezygnujemy z tych mniej słyszalnych tylko dlatego, że nie są one najważniejsze. Nasz mózg idący nam z pomocą podczas słuchania mp3 nie jest do końca cudotwórcą i nie odtworzy straconej dynamiki czy wyciętego pasma częstotliwości, ale sprawi, że pomimo jej zastosowanej kompresji będziemy słyszeć muzykę jak najbardziej poprawnie czyli z domniemaną małą stratą na jakości.

Prawdziwa relaksacja nie jest możliwa podczas słuchania muzyki relaksacyjnaj w formacie mp3Taka praca naszego mózgu podczas słuchania formatu MP3 nie można zostać nie zauważona. Wystarczy przeprowadzić proste doświadczenie polegające na wykorzystaniu encefalografu mózgowego i porównać natężanie pracy mózgu i stopnia jego relaksacji podczas słuchania muzyki. Osoba, która słucha formatu bez kompresji czyli płyt CD lub studyjnego pliku wyjściowego WAV od pierwszych chwil podaje się relaksacyjnemu wpływowo muzyki. Obserwujemy spowolnianie aktywności mózgowej i stopniowe wyciszanie. Stan ten nie występuje u osoby słuchającej pliku MP3 ponieważ jej mózg podczas słuchania otrzymał dodatkowe, bardzo trudne zajęcia fizycznie uniemożliwiają mu osiąganie stanu wyciszenia. Ten prosty przykład powinien u wielu osób spowodować zrewidowanie podejścia do muzykoterapii i jej efektywności. Jak widać jeśli chcemy terapeutycznie stosować muzyką musimy zadbać nie tylko o jej odpowiedni dobór, sposób odtwarzania, głośność ale i jej format który umożliwi odbiorcy prawdziwe odprężenia.

Nie dziwmy się więc jeśli nie potrafimy się zrelaksować lub zasnąć słuchając muzyki z s telefonu lub z dowolnej strony internetowej ponieważ media te są skazane z kompresją z powodu szybkości i wielkości transmisji danych. Należy też uważać na dziwne sklepy internetowe, który potrafią sprzedawać muzykę relaksacyjną i terapeutyczną na płytach CD zrobionych z pobranych w internecie plików MP3. Niestety dzisiaj technicznie wszystko jest możliwe dlatego, zanim kupimy więcej, warto sprawdzić źródło zamawiając jedną płytę w celu przetestowania jej jakości.

 

Leszek Kryniewski
www.b24studio.pl

 

Polecenia:

Seria muzyki terapeutycznej i zdrowotnej „Music and Heath