Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

WELLNESS I MUZYKOTERAPIA  do SAUNY - ŁAŹNI PAROWEJ - WANNY SPA 

SAUNA - RADOŚĆ DLA DUSZY I CIAŁA

Kąpiele w saunach mają wielowiekową tradycję, szczególnie w Skandynawii. Wiele elementów prawdziwej sauny do dziś pozostało bez zmian. Ale podobnie jak inne dziedziny naszego życia, także i kąpiel w saunie zmienia się i podlega pewnym trendom. Ostatnie z nich to seanse widowiskowe w sanach suchych, a nawet mistrzostwa świata saunamistrzów organizowane również w Polsce.

Sauna dziś

Dziś o walorach zdrowotnych i relaksacyjnych kąpieli w nowoczesnej saunie nie trzeba już nikogo przekonywać. Kąpiel w saunie to wspaniała forma odpoczynku. Można ją spotkać w większości obiektów sportowych, hotelach, uzdrowiskach, szczególnie w Europie Zachodniej. Również w Polsce sauna coraz częściej trafia pod strzechy. Przeciętny Kowalski docenia korzyści płynące z posiadania własnej domowej sauny, gdzie może w gronie rodziny lub znajomych spędzić wspólnie wspaniałe chwile prawdziwego odpoczynku. W dzisiejszych czasach zamontowanie sauny w domu przestało przekraczać możliwości bardzo wielu rodzin. Sauny są dostępne w szerokiej gamie wymiarów i modeli - od niewielkich kabin, które bez trudu można wkomponować w wystrój łazienki, do dużych, luksusowo wyposażonych saun, w których mogą wypoczywać całe rodziny lub zaproszeni na spotkania goście i krewni. Wchodząc do sauny warto pomyśleć o dobrze dobranej muzyce relaksacyjnej, które zintensyfikuje nasze doznania.

Piec - sercem sauny

Oprócz kabiny, drugim równie istotnym elementem sauny od zawsze był piec. Producenci oferują piece o różnych mocach i wymiarach, dopasowane do kabin o różnych kubaturach. Najnowszy typ pieców do saun to tzw. piece kombi. Piece tego typu posiadają wbudowany generator pary oraz pojemniki na zioła, umożliwiając korzystanie z trzech form kąpieli: sauny suchej, mokrej oraz sauny parowej.
● Sauna sucha. W saunie takiej panuje temperatura ok. 90 - 110 °C, wilgotność ok. 10%.
● Sauna mokra. To forma najpopularniejsza. Temperatura powietrza wynosi 70-90 °C. Poprzez polewanie wodą kamieni znajdujących się w piecu poziom wilgotności powietrza
wzrasta do ok. 25-35%.
● Sauna parowo-ziołowa to najnowsza forma kąpieli saunowej. Dzięki opracowaniu nowoczesnych pieców, które jednocześnie ogrzewają powietrze oraz wytwarzają gorącą parę wodną możliwe jest osiągnięcie temperatury 45-65 °C, przy względnej wilgotności 40-65%. Warunki te są odpowiednie dla większości osób, nawet dla najmniejszych dzieci. W saunach tego typu istnieje możliwość stosowania inhalacji (sauna parowa jest często mylona z łaźnią parową).

ŁAŹNIA PAROWA - ZADZIWIAJĄCY RELAKS

Do niedawna łaźnia parowa kojarzyła się jedynie z publicznym obiektem, z którego korzystały głównie osoby niemające własnej łazienki. Dziś dzięki rozwojowi technologii łaźnia parowa wkracza również do naszych domów.

Łagodna temperatura i bardzo wysoka wilgotność (100%) stanowią prawdziwy masaż dla ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł. Kłęby pary, penetrując skórę, dokładnie ją oczyszczają i regenerują. Kabiny łaźni parowych przeznaczone do instalowania w domach lub w mieszkaniach mają wymiary pozwalające pomieścić od jednej do sześciu osób. Zasady instalacji są identyczne dla różnych rodzajów kabin. Różnice dotyczą jedynie wymiarów kabin, mocy zastosowanego generatora pary i sposobu rozwiązania instalacji.

Konstrukcję ciężką, opartą na murowanych ściankach, wykonuje się z wodoodpornych materiałów, na przykład płytek, kamienia lub mozaiki ceramicznej. Tego typu rozwiązania stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy użycie gotowych elementów, oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów, jest niemożliwe. Generator pary, czyli urządzenie wytwarzające parę wodną, zawsze montuje się na zewnątrz łaźni. Pracą generatora pary steruje się za pomocą panelu. Pozwala on zaprogramować czas włączenia i wyłączenia generatora oraz dokładną temperaturę w łaźni.

W łaźni parowej bardzo trudno jest odtwarzać muzykę relaksacyjną jak i każdą inną służącą relaksacji w saunie ponieważ większość głośników nie jest przystosowana do pracy w otoczeniu o dużej wilgotności. Warto więc pomyśleć o zakupie głośników do pracy na zewnątrz które posiadają pełną odporność na warunki atmosferyczne i umożliwiają pracę w szeroki zakresie temperatur.

WANNA SPA - CHCE SIĘ ŻYĆ

SPA = Sanus Per Aquam, czyli w dosłownym tłumaczeniu - zdrowie przez wodę. Jednak wanna SPA to coś więcej niż kąpiel w typowym „dżakuzi“. To wyjątkowy sposób na relaks i zakończenie męczącego dnia pracy, oaza bezpieczeństwa w szalonym świecie pełnym stresu i niepokoju. Kąpiel w wannie SPA oczarowuje licznymi możliwościami i korzyściami wynikającymi z wykorzystania ruchu gorącej wody. Wanna z hydromasażem typu SPA może być zamontowana zarówno wewnątrz budynku, jak i w ogrodzie, na tarasie. Natychmiast gdy się wejdzie do wanny SPA, orzeźwiające strumienie ciepłej wody pobudzają krążenie, rozszerzając naczynia krwionośne. Poziom stresu znacznie się obniża. Podobnie jest z ciśnieniem. Fakt przebywania w wodzie w 90 procentach odciąża kolana i stawy od dźwigania masy ciała, tym samym ciało i mięśnie mogą się w końcu odprężyć. Łagodnieją wszelkie dolegliwości i skurcze. Większość firm produkujących wanny SPA oferuje pełną gamę wanien o różnych wymiarach, przy czym największe modele zmieszczą nawet do dziesięciu osób dorosłych. Dysze do masażu powinny być skierowane na najbardziej czułe partie ciała.

Wanny SPA są przystosowane do całorocznej pracy na dworze (nawet przy dużych mrozach). Dlatego należy wziąć pod uwagę czystość i ogrzewanie wody. System utrzymywania wody powinien gwarantować wydajną i ciągłą filtrację oraz ogrzewanie wody. Najnowsze systemy są nawet wyposażone w ozonator wody, przez co ograniczone jest też zapotrzebowanie na stosowanie produktów chemicznych. Nowością na rynku światowym są baseny typu Aquatic Fitness System (w skrócie AFS). To rozwinięcie idei wanny SPA o dodatkowe możliwości uprawiania sportu w wodzie. Oprócz funkcji hydromasażu baseny takie umożliwiają pływanie, wiosłowanie, a nawet bieganie w wodzie. Podobnie jak wanny SPA - są przystosowane do całorocznego użytkowania na zewnątrz.

Muzyka w wannie z hydromasażem to bardzo trudna rzecz ponieważ aby była efektywna musiałaby być odtwarzania bardzo głośno. W większości przypadków przy takich urządzeniach nie warto inwestować w system muzyczne ponieważ nie będzie od dobrze funkcjonował.

MUZYKA RELAKSACYJNA W SAUNIE SUCHEJ

Dopełnieniem każdej instalacji typu wellness jest odpowiednio dobrana muzyka. Tylko ona może zapewnić nam szybkie uzyskania stanu pełnej relaksacji. Dzieje się tak za sprawą zmysłu słuchu, który w sposób ciągły przekazuje naszemu centralnemu ośrodkowi nerwowemu informacje o otaczającym nas świecie dźwięków. Jeśli informacja ta nie będzie harmonizowała z informacjami dochodzącymi od innych zmysłów to znajdziemy się szybko w sytuacji patowej. Można to porównać do jedzenie wykwintnego obiadu w dźwiękach spadających widelców i myjących się naczyń w kuchni. Dobre dobrana muzyka do sauny czy kąpieli w wannie Spa (bez ciągłego hydromasażu) to nieodłączny element rytuału kąpieli. Pozwala na szybką i efektywną relaksację i odcina nasz umysł od świata zewnętrznego. Zapominając na ten czas o świecie zewnętrznym pozostawiamy jego problemy i ładujemy swoje akumulatory pozytywną niczym niezakłóconą energią płynącą ze stanu głębokiej relaksacji i pełnego odprężenia. Profesjonalna muzyka relaksacyjna odpowiednio dobrana pod względem tempa harmonii i aranżacji podwoi efekty kąpieli w saunie oraz w czasie relaksacji po seansie. Zadbajmy o to, aby w miejscy w którym wypoczywamy po kąpieli w saunie można było posłuchać profesjonalnej muzyki relaksacyjnej. Od wielu lat jest ona dostępna również w naszym kraju.

W ofercie profesjonalnej muzyki relaksacyjnej i terapeutycznej znajdziemy wiele albumów nadających się do słuchania w saunie lub podczas kąpieli. Zachęcamy do skorzystania z dostępnych w Polsce kanadyjskich kolekcji Solitudes oraz Avalon, których wartości muzykoterapeutyczne oraz jakość produkcji muzycznych nie znajdują sobie od wielu lat równych. Solitudes - to marka które wiąże muzykę z odgłosami natury które zostały zarejestrowane przez profesjonalistów. Avalon – to profesjonalna muzyka bez odgłosów natury która doskonale się sprawdza w relaksacji. Free Music Reords – marka muzyki między innymi relaksacyjnej której publiczne odtwarzanie zwolnione jest z opłat dla organizacji zbiorowego odtwarzania takich jak m.in.: Zaiks, Stoar, Zpav. VTM Dr. Stein – niemiecka marka muzyki relaksacyjnej i muzyki wellness czyli poprawiającej samopoczucie.

Podstawa publikacji: SK&Fitness - 2/2003(20)