Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

Muzyka relaksacyjna sposób na stres

Profesjonalna muzyka relaksacyjna i jej zastosowanie w codziennej muzykoterapii może podnieść jakość twojego życia, przyczynić się to wewnętrznego rozwoju, ograniczyć stres wprowadzając więcej spokoju i porządku do twojego życia.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej to świetny sposób na uwolnienie się od lęków, stresu oraz odprężenie się po całym dniu w pracy. Jeśli w zaciszu domowym bezpośrednio po powrocie z pracy zamiast radia czy telewizji zaaplikujesz sobie spokojną muzykę relaksacyjną lub inną muzykę poprawiającą twoje samopoczucie to odczujesz prawdziwą terapeutyczną moc ukrytą od zarania dziejów w muzyce. Muzyka składa się z kilku elementów i tym samym działa na człowieka w wieloraki sposób. Elementy składowe muzyki takie jak rytm, harmonia, tempo, barwa instrumentów, mogą działać na nasze ciało za sprawą fizycznej wibracji lub pośrednio emocjonalnie na nasz mózg. Sposób w jaki nasz mózg będzie odbierał bodźce płynące z muzyki relaksacyjnej lub każdej innej będzie zależał od wielu uwarunkowań między innymi takich jak pochodzenie, wykształcenie muzyczne, wrażliwość muzyczna, doświadczenia życiowe. Wpływ bezpośrednio polegający na rezonansie naszego ciała z wibracją tworzoną przez muzykę będzie jednak bardzo uzależniony od jakości muzyki, jej formatu oraz samego źródła dźwięku. I tak jeśli słuchamy muzyki z telefonu komórkowego, którego głośnik nie jest w stanie wytworzyć szerokopasmowej wibracji umożliwiającej fizyczny wpływ muzyki na nasze ciało nie możemy liczyć się z muzykoterapeutycznym zastosowaniem fizycznej strony muzyki. Szczególnie znaczenie będzie to miało przy produktach muzykoterapeutycznych wykorzystujących ściśle określone częstotliwości dźwięku np. w muzyce opartej na częstotliwościach solfeżowych lub stroju a = 432 Hz.

   
Częstotliwości solfeżowe

 
174 - 285 - 396 - 417 - 528 - 639 - 741 - 852 – 963 to 9 podstawowych częstotliwości, które opisane matematycznie tworzą bardzo ciekawą zależność opartą na liczbach 3,6,9 i trójkach liczbowych 1-4-7, 2-5-8 oraz 3-6-9 z których druga i trzecia trójka powstał poprzez dodanie do każdej wartości z pierwszej trójki liczby jeden. Częstotliwości te w wielu kulturach nazwano „boskimi dźwiękami które leczą” a w kulturze daleko wschodniej przypisano je do czakr / czakra mów, ośrodków energetycznych ciała, które leżą na krzyżówkach wielu kanałów energetycznych znanych z medycyny chińskiej czy akupunktury. Kilka z nich znamy w naszej kulturze z chorałów gregoriańskich. Fizyczne właściwości tych częstotliwości możemy zaobserwować w układaniu się ziarenek piasku na metalowej płycie, którą wprawimy w wibracje o zadanej częstotliwości. Po tym doświadczeniu wielu z nas będzie twierdzić, że cały świat to jedna wielka matematyka. Inni, mogą przypisać Bogu matematykę i trygonometrię jako największe z jego pasji. Niezależnie od tego co pomyślimy o częstotliwościach solfeżowych i tego czy uwierzymy w ich działanie, aby mogły działać musimy wytworzyć fizyczne wibracje. Do tego potrzebna jest odpowiednie moc emitowanego dźwięku, a więc i odpowiedniej wielkości głośnik. Z tym ostatnim będziemy mieć coraz większe problemy, ponieważ sprzęt muzyczny z czasem, dla naszej wygodny podlega bardzo dużej miniaturyzacji. Jak widać nikt tu nie pomyślał o tym, że ucierpi na tym muzykoterapia, ale rozwój technologiczny nie bazuje na utrzymaniu właściwości prozdrowotnych, lecz na maksymalizacji zysku i osiągania wygody. W dobie miniaturyzacji warto jednak wiedzieć zarówno o plusach jak i minusach takich rozwiązań. Aby korzystać z prozdrowotnych właściwości wibracji musimy posiadać odpowiedniej wielkości głośnik tworzący w powietrzu falę energii potrzebnej do wywołania rezonansu z naszym ciałem. Dodatkowym aspektem będzie format pliku, który dla zachowania pełnych właściwości terapeutycznych nie może być poddany kompresji mp3 ograniczającej w znacznym stopniu pasmo odtwarzanych częstotliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zawsze słuchanie muzyki relaksacyjnej i terapeutycznej bezpośrednio z płyty CD bez używania słuchawek ograniczających jej wpływ tylko do naszej głowy.  


Muzyka relaksacyjna 432 Hz - czy i kiedy to działa?


Strój 432 to nic innego jak szeroko występujący w Barku strój instrumentów które strojono do dźwięku „A” wynoszącego dokładnie 432 Hz. Strój ten, w porównaniu z dzisiejszym nowoczesnym, ogólnie stosowanym na całym świecie strojem sprawia obniżenie brzmienia całego instrumentu o 8 Hz. Wartość 8 Hz wydaje się być małą, ale czyni stosunkowo wiele. Podstawową zaletą stroju, w którym a = 432 Hz jest lepszy rezonans muzyki z otoczeniem. Tym samy uzyskujemy znacznie większy fizyczny wpływ muzyki na nasze ciało, które rezonuje znacznie lepiej z instrumentami nastrojonymi zgodnie z 432 Hz. Właśnie to zjawisko wykorzystuje muzyka relaksacyjna komponowana i produkowana a stroju A = 432 Hz tylko dlatego aby podnieść jej właściwości terapeutyczne. Uwaga! Warunkiem wykorzystania tych właściwości są podobniej jak przy muzyce solfeżowej warunki w jakich słuchamy muzyki relaksacyjnej, źródła tejże muzyki i format pliku, który nie może doprowadzać do ograniczenia częstotliwości. To po raz kolejny musimy zdać sobie sprawę z tego, że muzyka na YT nie nadaje się z powodu stopnia jej kompresji wcale do celów muzykoterapeutycznych a jaj słuchanie może być traktowana tylko w celach zdobywania informacji. Podobnie będzie się działo z serwisami streamingowi, które z uwagi na przepustowość często stosują komprymowane pliki mp3 o bardzo niskiej jakości wynoszącej 128 kb/s.

   
Jak działa muzyka relaksacyjna?

     
Przemyślana kompozycja oparta na wybranej i przyjemnej dla człowieka harmonii i skali, dobór dobrze i przyjemnie brzmiących naturalnych instrumentów, użycie wysokiej jakości brzmień elektronicznych lub instrumentów wirtualnych bazujących na profesjonalnych studyjnych nagraniach naturalnych instrumentów lub syntezatorów analogowych sprawia, że efektem końcowym może być produkt głęboko działający na człowieka, czyli muzyka relaksacyjna o wysokich właściwościach terapeutycznych. Tak muzyka może na wielu słuchaczy działać uspokajająco i głęboko relaksacyjnie. Pozytywne i kojące działanie dźwięku jest widoczne poprzez rozluźnianie naszych napięć zarówno tych fizycznych mięśniowych jak i psychicznych zachodzących w naszym mózgu. Jak widać muzyka szczególnie ta przeznaczona do relaksacji może zdziałać bardzo wiele i prowadzić do znacznej poprawy naszego samopoczucia. Aby sprawdzić jak wiele, wystarczy 20 minut codziennej muzykoterapii. Już po kilku dniach zobaczymy zbawienny wpływ takiej terapii bezpłatnym suplementem jakim może stać się w twoim życiu muzyka relaksacyjna. Dobrą informacją jest też to, że suplement o nazwie „muzyka relaksacyjna” nie ma terminu przydatności i nie posiada skutków ubocznych, a cena nabycia jest tak niska, że trudno mówić tu o jakiejkolwiek inwestycji przeliczanej na złotówki dziennie jak się to często ma w suplementach diety i ich akcjach reklamowych mających zachęcić odbiorów do ich kupna.

Jeśli myślimy o zastosowaniach terapeutycznych decydujmy się na zakup płyt Audio CD lub plików muzycznych nie poddanych procesowi komprymowania danych cyfrowych (kompresji). Takimi są pliki w formatach WAV oraz FLAG dla komputerów PC oraz AIFF w przypadku systemów operacyjnych IOS komputerów i odtwarzaczy firmy Apple. Kupując album CD w sklepie muzyka-relaksacyjna.pl możemy poprosić o przesłanie takich plików.