Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

Zdrowie, kondycja, relaks

- muzyka w saunie na podczerwień

Sauna to wspaniała forma relaksu i terapii zdrowotnej. Jednak niektórzy nie mogą korzystać z jej dobrodziejstw, poza tym zamontowanie w domu czy w salonie klasycznej sauny wymaga sporo zachodu. W takich przypadkach doskonałym wyjściem jest kabina na podczerwień. To prawdziwy przełom w terapii promieniowania regeneracyjnego. Dodatkowym atrybutem tego rodzaju sauny jest całkowicie bezgłośna praca promiennika która umożliwia zastosowania efektywnej muzykoterapii opartej na profesjonalnej muzyce relaksacyjnej z i bez odgłosów natury.

Jak to działa?

W unikalnym podczerwonym systemie termicznym (zwanym dalej PST) zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są promienniki podczerwieni generujące temperaturę ok. 45 - 60 st. C. Ciepło promieniowania jest formą energii, która bezpośrednio ogrzewa obiekty bez konieczności ogrzewania powietrza znajdującego się wokół. Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka, jednak ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Jej ciepło wnika w ciało aż do 4 cm w głąb i rozgrzewa organizm, podczas gdy powietrze pozostaje względnie chłodne. Większość energii wytwarzanej przez słońce to właśnie promieniowanie z pasma podczerwieni. Dociera ono bezpiecznie do powierzchni ziemi, z kolei gdy ziemia jest już ogrzana - również wypromieniowuje podczerwień. Ta sama podczerwień jest wykorzystywana w systemie PST.

Źródłem ciepła w systemach termicznych jest w rzeczywistości piasek, ogrzany przez zamkniętą w nim elektryczną cewkę oporową. Piasek i cewka znajdują się w długiej, cienkiej rurze ceramicznej. Emitowane ciepło można porównać do tego, którym cieszymy się podczas wakacji na plaży.

Wygoda i koszty

Kabiny na podczerwień są łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne sauny. Odczuwamy w nich ciepło, ale nie w sposób uciążliwy. Nie ma problemu z oddychaniem, ponieważ powietrze jest chłodniejsze. Sauny z gorącym powietrzem wymagają długiego czasu nagrzewania - do 30-90 minut, co czyni je dużo mniej praktycznymi niż nowoczesne podczerwone systemy termiczne. Tu do rozgrzania wystarczy zaledwie 5-10 minut. Ich bardzo istotną zaletą są rozmiary. Kabiny są zwarte i wygodne do stosowana w warunkach domowych. Również koszty użytkowania powodują, że PST jest bardziej atrakcyjny niż zwykła sauna. 20-minutowa sesja, obejmująca 10-minutową rozgrzewkę w kabinie na podczerwień, kosztuje ok. 10 groszy (elektryczność). Dla porównania, sesja w całkowicie rozgrzanej saunie tradycyjnej wiąże się z kosztami ok. 1,50 do 2,00 złotych.

W czym pomaga PST

Od ponad 25 lat naukowcy japońscy i chińscy prowadzą zaawansowane badania odnośnie do leczenia podczerwienią i promują ten rodzaj terapii. W Japonii istnieje Stowarzyszenie Podczerwieni, składające się z lekarzy medycyny i fizjoterapeutów. Ma ono na celu dalsze badania i promocję promieniowania podczerwonego jako metody leczenia. Ponad 700.000 PST do leczenia całego ciała sprzedano na Wschodzie. Z dobrodziejstw promieni podczerwonych skorzystało ponad 30 mln ludzi - m.in. na Bliskim Wschodzie, w Europie i Australii. Terapia całego ciała podczerwienią w niezależnie opracowanej formie jest także stosowana od ponad 80 lat przez lekarzy niemieckich. Wśród przypadków, w których pomocne mogą być promienie podczerwone, należy wymienić między innymi:

● Poprawa wydajności układu sercowo-naczyniowego. Ciepło promieniowania głęboko ogrzewa tkanki mięśni i organy wewnętrzne. Ciało pracuje, by się ochłodzić, i zwiększa częstotliwość akcji serca. Ten korzystny dla serca stres prowadzi do widocznej poprawy kondycji układu sercowo-naczyniowego.

● Odchudzanie i kontrola masy ciała PST pomaga wytwarzać 2-3-krotnie więcej potu niż w saunie z gorącym powietrzem. Znacznie poprawia się zużycie kalorii. Spalanie osiąga wartość od 600 do 800 kcal podczas 30-minutowej sesji.

● Terapia w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego Praktykujący lekarze korzystają z ciepła promieniowania w celu leczenia urazów stawów i wiązadeł, uszkodzeń powysiłkowych, chorób obwodowego układu naczyniowego, zapaleń stawów i bólów mięśniowych. Efektem może być ulga albo całkowita eliminacja schorzenia.

● Łagodzenie bólu. Ciepło redukuje odczuwanie bólu poprzez bezpośrednie działanie na oba wolne zakończenia nerwowe w tkankach i na nerwach obwodowych.

● Zwiększanie przepływu krwi. Ogrzewanie jednego obszaru ciała wytwarza odruchowe rozszerzenie naczyń w odległych jego miejscach - nawet w przypadku braku zmiany w temperaturze głębokiej ciała.

● Terapia w chorobie tętnicy wieńcowej, stwardnienia tętnic i nadciśnieniu. Naczynia krwionośne regularnych użytkowników PST dłużej pozostają elastyczne i giętkie ze względu na ich regularne rozszerzanie i zwężanie. Godzinna sesja w kabinie na podczerwień zmniejsza ciśnienie krwi - tętnicze, żylne i średnie.

● Proces starzenia: - menopauza, zimne ręce i stopy, wysokie ciśnienie krwi, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle nowotworowe, następstwa wylewów.

● Stany chorobowe uszu, nosa i gardła takie jak: chroniczne zapalenie lub infekcja ucha środkowego, ból gardła, szum w uszach czy też krwawienie z nosa.

● Stany chorobowe skóry: oczyszczanie porów np. z pozostałości kosmetyków; odmłodzenie i poprawa wyglądu skóry; blizny i ból wynikłe z oparzeń lub zranień zostają zmniejszone zarówno pod względem ostrości, jak i zakresu; trądzik; zabiegi podczerwienią mogą otworzyć pory, które nie funkcjonowały przez całe lata; cellulit (promienie podczerwone wspomagają proces eliminacji toksyn z ciała, co zmniejsza dolegliwości związane z cellulitem).

● Leczenie depresji Korzystając z PST, przebywamy w komfortowych warunkach, jest ciepło - to łagodzi stres. Jednocześnie dopływ świeżego powietrza ułatwia oddychanie, dzięki czemu wchodzi się w stan antydepresyjny.

Muzyka relaksacyjna w saunie na podczerwień IR

W tej odmianie sauny muzyka odgrywa jeszcze większą role terapeutyczną aniżeli w innych saunach, ponieważ system IR pozbawiony jest całkowicie odgłosów. Jego bezgłośność może utrudniać korzystanie z kabiny, która staje się dla wielu nie do wytrzymania z powodu kompletnej ciszy. Ludzkie ucho nie zna stanu kompletnej ciszy, ponieważ zawsze otaczają nas różnego rodzaju dźwięki otoczenia. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, ale i zarówno dźwięku i sprawia, że kabina sauny na podczerwień staje się prawdziwie wyjątkowym miejscem w naszym domu, miejscem pozbawionym wszelkich odgłosów. Każdy człowiek w takim pomieszczeniu już po kilku minutach zaczyna odczuwać dyskomfort. Ten dyskomfort możemy zamienić jednak w dodatkowy i wyjątkowy z powodu swej jakości element terapeutyczny. Profesjonalna muzyka relaksacyjna o wysokich właściwościach terapeutycznych może stać się dodatkowym atutem a nawet elementem z powodu, którego chętniej będziemy korzystać z sauny. Wielu ludzi narzeka w obecnych czasach na brak czasu i warunków do słuchania muzyki.

Na co należy uważać

W przypadku choroby konieczne jest najpierw skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli przyjmuje się jakiekolwiek przepisane lekarstwa, należy sprawdzić u lekarza lub farmaceuty, czy lek nie wchodzi w interakcję z energią podczerwoną. Nie zaleca się też korzystania z kabin ciepła w przypadku:

● zahamowania czynności nadnercza;
● stwardnienia rozsianego;
● niedawnego (ostrego) urazu stawu - w ciągu 48 godzin od urazu;
● chronicznie zaczerwienionych i opuchniętych stawów;
● ciąży lub jej podejrzenia (ciepło promieniowania zbyt głęboko wnika w ciało);
● ogrzewania dolnej części krzyża przez kobiety podczas menstruacji - może tymczasowo zwiększyć intensywność krwawienia;
● hemofilii i innych skłonności do krwotoków, gdyż rozszerzenie naczyń przez ogrzanie może s p o w o d o w a ć zwiększenie tendencji do krwawień. Oczywiście, w przypadku jakiegokolwiek pogorszenia stanu zdrowia terapia z użyciem PST powinna być natychmiast przerwana. Absolutnie nie można próbować samodzielnego leczenia choroby za pomocą PST bez bezpośredniego nadzoru lekarza.

Krótkie wskazówki dotyczące stosowania PST.

1. W przypadku używania PST po raz pierwszy termostat powinien zostać ustawiony na poziom maksymalny, aby uzyskać stałą moc grzejnika.
2. Przy pierwszym uruchomieniu pozostawić drzwi kabiny otwarte na godzinę lub dłużej w celu wygrzania promienników.
3. Pić dużo płynów przed i po sesji. Najlepsza jest woda mineralna.
4. Prysznic lub kąpiel przed sesją PST umożliwia większe pocenie się.
5. Użyć przynajmniej dwa do trzech ręczników:
● do siedzenia,
● do położenia na podłodze, by absorbował nadmiar potu,
● do ścierania potu podczas korzystania z PST.
6. Przeciętna sesja powinna trwać 20-30 minut.
7. Zalecana temperatura: 40-65 °C (maksymalnie 70 °C).
8. W przypadku przeziębienia lub grypy wydłużenie sesji w kabinie może być korzystne.


Publikacja w numerze 22 - Twój Profesjonalny Salon 3/2003