Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

muzyka bez opłat zaiks w centum handlowymMuzyka bez opłat Zaiks

Prowadzisz firmę i chcesz ograniczyć koszty stałe związane z działalnością? Muzyka bez opłat Zaiks, Stoart, Sawp oraz Zpav to jeden z elementów, który może przynieść spore oszczędności. Warto jednak poza opłatami pomyśleć też o jakości muzyki związanej z jej formatem.

W zależności od powierzchni lokalu, miejscowości oraz kategorii prowadzonej działalności oszczędności wynikłe z odtwarzania muzyki zwolnione z opłat mogę wynieść od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy w skali roku. Za odtwarzanie muzyki chronionej prawem autorskich, a więc również i słuchanie normalnego radia, restauracja, bar, salon kosmetyczny lub fryzjerski musi rocznie zapłacić kwotę wyrażoną w tysiącach złoty. Składają się na nią stawki czterech (OZZ) organizacji zbiorowego zarządzania prawem autorskim i pokrewnym (Zaiks, Stoart, Sawp oraz Zpav), które każdy prowadzący działalność gospodarczą musi płacić, jeśli odtwarza publicznie muzykę. Aby odtwarzać publicznie muzykę wystarczy świadczyć usługi lub handel dla klienta, mogącego wejść do lokalu z przysłowiowej ulicy. Jeśli w lokalu odtwarzana jest jakakolwiek muzyka to z chwilą wejścia klienta dochodzi do jej publicznego odtwarzania i wyżej wymienione organizacja mają prawo kasowania składek mających pokryć tantiemy dla twórców, wykonawców i producentów odtwarzanej muzyki.  

Słucham radia, ale opłacam abonament radiowy

Abonament radiowy nie ma nic wspólnego z tantiemami dla twórców, artystów i producentów. Każdy kto słucha radia powinien go opłacać i to bez względu na to czy prowadzi działalność, czy też słucha radia w domu. Dodatkowo słuchając radia nie mamy wpływu na repertuar muzyczny jaki zostanie wyemitowany co czyni nas automatycznie płatnikiem wszystkich OZZ i to bez wyjątku. Jeśli prowadzimy działalność i odtwarzamy jakąkolwiek muzykę w obecności klienta, to musimy być tego świadomi, że tym samy dochodzi do publicznego odtwarzania muzyki i jesteśmy jako prowadzący działalność zobowiązani do podpisania stałych umów z wszystkimi czterema OZZ chroniących prawa w przypadku muzyki.

Muzyka zwolniona z opłat za publiczne odtwarzanie

Aby ograniczyć wydatki związane z muzyką należy zaopatrzyć się i odtwarzać tylko i wyłącznie muzykę zwolnioną z opłat za publiczne odtwarzanie dla OZZ. Istnieje wiele sposobów i wiele źródeł zakupu takiej muzyki. Jedną z nich jest sklep internetowy muzyka-relaksacyjna.pl lub muzyka-bez-oplat.pl. Konkurencja na tym rynku jest stosunkowo duża tak jak i rozpiętość cen, które wahają się w graniach od 20 do 150 zł za godzinę muzyki, które dożywotnio zwolniona jest z opłat Zaiks itp.…

Muzyka zwolniona to taka, której twórcy, artyści, muzycy oraz producenci nie są zrzeszeni w organizacjach OZZ w żadnym kraju. Większość organizacji tego typu na świecie na podpisane umowy o wzajemnej współpracy. To dzięki temu płacimy za odtwarzanie zagranicznej muzyki tak samo jak za polskich wykonawców.

Kupując muzykę zwolnioną z opłat za publiczne odtwarzanie musimy otrzymać odpowiednie zaświadczenie informujące nas o tym, że zakupiona muzyka jest wolna od opłat dla OZZ w przypadku jej publicznego odtwarzania. Zaświadczenia takie muszą obejmować muzykę z możliwością w wskazania pojedynczych utworów. W przypadku kontroli Zaiks, Stoart, Zpav lub Sawp musimy udowodnić, że muzyka, której słuchamy została zakupiona od danego sprzedawcy, a więc ogólne zaświadczenie, licencja lub certyfikat nie zawierający repertuaru z nazwy utworów lub albumów będzie mało przydatna w przypadku problemów w czasie kontroli.

Materiały informacyjny takie jak naklejka lub ogólny certyfikat nie mogą być podstawą do zwolnienia z opłat i jako prowadzący działalność musimy mieć tego świadomość. Jeśli nie jesteśmy tego pewni warto zadzwonić do sprzedawcy i poprosić o dokładnie wyjaśnienie na jakiej podstawie i dzięki jakim dokumentom może on nam zagwarantować to ze muzyka, którą zakupiliśmy jest muzyką zwolniona z opłat Zaiks itp. W przypadku publicznego jej odtwarzania. Infolinia PRESS&MEDIA dotycząca takich informacji czynna jest codziennie od 9:00 do 21:00 pod numerem 605 300 028.

Albumy CD zwolnione z opłat

Do niedawna najczęściej spotykanymi na rynku były albumy (inaczej płyty) zwolnione z opłat proponowane w formacie audio na standardowych nośnikach CD. Standardowy album CD mieści około godziny muzyki i jest to związane z jego formatem i tym samym jakością. Więcej fizycznie się tam po prostu nie zmieści. Płyta CD posiada bowiem najwyższą jakość muzyki i nadaje się w 100% również do muzykoterapii, a więc zastosowań terapeutycznych muzyki. Jeśli muzyka używana w pracy ma efektywnie uspokoić lub poprawiać nastrój klienta np. podczas zabiegu kosmetycznego lub spa, relaksacyjnej medytacji, terapii dźwiękiem to powinna ona być odtwarzana z formatu bez kompresji, czyli bezpośrednio z płyt CD lub formatów takich jak WAV, FLAC. W wielkim skrócie, czyli wszystko tylko nie MP3. Jeśli muzyka ma być tylko tłem w poczekalni lub sklepie to możemy użyć formatu MP3. Jeśli decydujemy się już na MP3 to zadbajmy o to, aby była to najlepsza z możliwych jakości, która wycina z materiału muzycznego tylko 50-75 % informacji. Najwyższa jakość to oznaczenie 320kbs. W innym wypadku klient podświadomie będzie się męczył, a winnym tego zmęczenia będzie proces, który jest odpowiedzialny w naszym mózgu za odkodowanie MP3, czyli uzupełniania wyciętych podczas kodowania 50-75 % informacji. Więcej na ten temat i innych publikacjach.

Uwaga na jakość albumów przegrywanych na płyty CD-R. Jeśli płyta nie jest fabrycznie tłoczona i zapakowana, to nigdy nie będziemy pewni czy nie powstała ona w wyniki przegrania ściągniętych z Internetu plików MP3. W naszym kraju to bardzo częsta praktyka. Jest to możliwe przy użyciu dowolnego komputera lub laptopa. Pusta płyta kosztuje 50 groszy, a jej nagranie metodą domową trwa 3 minuty. Kolorowy nadruk na płycie można wykonać drukarką, za którą zapłacimy 250 zł. Warto więc wiedzieć od kogo kupujemy muzykę w formacie Audio CD i w jaki sposób ona powstaje.

Pliki w popularnym formacie MP3

Standard MP3 to najpopularniejszy format do przechowywania muzyki. W miejscach, gdzie nie stosujemy muzyki w celach terapeutycznych wystarcza do nagłośniania przestrzeni publicznej. Stopień jego kompresji podczas kodowania czyni, że pliki zajmują znacznie mniej miejsca. Jako że w przyrodzie nic nie ginie i nic nie ma za darmo, musimy mieć świadomość tego, że lżejszy plik będzie miał gorszą jakość. Czym gorsza jakość plików tym mniejszy będzie komfort słuchania muzyki przez klienta. W zatłoczonym i głośnym centrum handlowym, gdzie muzyka ma wypełniać dodatkowo tło, lub umilić nieco zakupy jej format nie będzie miał większego znaczenia. Jeśli jednak użyjemy muzyki w salonie kosmetycznym do zabiegu, w którym klientka podczas zabiegu powinna się dodatkowo zrelaksować i muzyka jest jedyną rzeczą, które ona słyszy, sprawa jakości muzyki będzie miała całkiem inne znaczenie. Pamiętajmy więc, że 320 kb/s to najlepsza jakość MP3 i decydujmy się tylko na taką jakość, jeśli wybieramy ten wygodny i wszechobecny format MP3.

Internetowe radio online bez opłat Zaiks, Stoart, Sawp oraz Zpav

Radio internetowe to coraz bardziej powszechna forma nagłaśniania powierzchni publicznej takiej jak sklepy, galerie handlowe czy restauracje. Takie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Największą z zalet jest szeroka oferta muzyki i jej niepowtarzalność w obrębie jednego dnia. Jest to jednak nie zawsze możliwe szczególnie jeśli radio proponuje bardzo niszowe kanały. Drugą z zalet jest to, że w przypadku radia wielokanałowego klient ma możliwość zmiany kanały w przypadku, gdy właśnie słuchany utwór się nie podoba. Największą wadą radia internetowego jest brak wpływu na to czego właśnie słuchamy. W przypadku masaży ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ masażysta oczekuje muzyki w dokładnie określonym tempie. Wygodnym byłoby też to, aby muzyka do masażu trwała dokładnie tyle ile on trwa.

Muzyka zwolniona z opłat - czym się kierować przy jej wyborze?

Pierwszym o czym powinniśmy pomyśleć, to ilość muzyki, którą musimy posiadać by sprostać oczekiwaniom klienta. Czasami wystarczy jeden utwór (centrala telefoniczna) innym razem dobrze byłoby dysponować kilkunastoma godzinami np. w recepcji hotelowej, gdzie na stałe przebywa personel poddany jej oddziaływaniu w czasie całej swojej zmiany pracowniczej. Jeśli chcemy zakupić muzykę do windy, w której klient przebywa od 1 do 3 minut nie powinniśmy się chyba porywać na radio internetowe lub wielogodzinne pakiety muzyki zwolnionej z opłat. Całkiem inaczej będzie się miało miejsce np. dobra restauracja, w której klient może spędzić nawet kilka godzin, jeśli jedzenie, klimat, obsługa i towarzystwo będzie dopisywało. Jeśli właściciel takiego miejsca zainwestuje w jedną płytę z muzyką zwolnioną z opłat i muzyka będzie się co godzinę powtarzać, to przy trzeciej powtórce zostanie to wyłapane przez uważny mózg klienta, który w sposób podświadomy poinformue go o tym niekorzystnym aspekcie tego miejsca. Podobnie ludzki mózg wyłapuje powtarzające się zapętlenia w muzyce lub śpiew ptaków na kiepskich płytach z gatunku muzyka relaksacyjna z odgłosami natury. Częstym przypadkiem jest powtarzająca się w kółko 30 sekundowa sekwencja śpiewu ptaka lub szumu morskiej fali, która została przez wydawcę kupiona w celu ograniczanie wydatków na wielogodzinne niedostępne na rynku nagrania natury znane np. z płyt kanadyjskiej serii Solitudes produkowanych w latach 90 tych przez Dana Gibsona.

Ludzki mózg jest dużo bardziej uważny niż nam się zdaje. To, czy podczas słuchania muzyki odczuwamy komfort i uspokojenie w zamian zdenerwowania i rosnącego napięcia lub braku oczekiwanego efektu relaksacji z dużej mierze zależy od zawartości materiału muzycznego i sztuczek, których producent użył zazwyczaj w celu obniżenia kosztów produkcji. Tyczy się to produkcji każdego gatunku muzycznego. Najgorszą zmorą są powtórki, wybór syntetycznych lub źle nagranych instrumentów, zła jakość wyjściowa sampli używanych przy tańszych produkcjach szczególnie częsta w muzyce tła. Tak więc jeśli mamy do czynienia z dobrą, wartościową i bogatą wewnętrznie muzyką to jej wielokrotne słuchanie nie przysporzy nam problemów nawet, jeśli będziemy jej słuchać 3 razy w kółko. Powtarzalność takiej muzyki raz na dwa dni w przypadku kolekcji kilkunastogodzinnej nie będzie dla nikogo barierą nawet w miejscu, w którym muzyki słuchamy cały.

Przy zakupie muzyki postarajmy sprawdzić się też jej jakość. Posłuchania kilkunastosekundowego kawałka w słuchawkach telefonu komórkowego nie wystarczy do tego by określić jakość. Pamiętajmy, że muzyka zwolniona z opłat musi być wystarczająco dobra, aby jej codziennie słuchać, nawet jeśli nie będziemy robić tego z pełną uważnością. Jeśli jej jakość zarówno techniczna jak i muzyczna nie będzie na akceptowalnym przez nasz mózg poziomie to oszczędność, którą mamy zrobić kupując muzykę zwolnioną z opłat może okazać się wyrzuconym przez okno pieniądzem. Jeśli nie znamy źródła, z którego kupujemy muzykę to na początek nie porywajmy się na duże zakupy. Przekonajmy się do sprzedawcy i przetestujmy jego produkty zanim zaczniemy regularnie uzupełniać swoją nową kolekcję.

 

Press&Media Opole 2018