Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

Czy wszystkie płyty w sklepie są zwolnione z opłat za publiczne odtwarzanie?

Wszystkie płyty oznaczone znaczkiem RFM umieszczonym w nawiasach (...) po tytule albumu są zwolnione z opłat za publiczne odtwarzanie, które zgodnie z prawem mogą pobierać w Polsce między innymi takie organizacje jak Zaiks, Stoart, Zpav oraz Sawp. Pieniądze te przekazywane są dla twórców, wykonawców, kompozytorów, autorów tekstów i producentów. 

Co, jeśli płyta nie ma znaczka/dopisku RFM?

Jeśli płyta nie ma takiego dopisku to album albo nie jest zwolniony albo nasze wydawnictwo nie posiada odpowiednich danych, na których podstawie można byłoby wystawić odpowiednie zaświadczenie o zwolnieniu z opłat.

Co zrobić, jeśli płyta bez RFM bardzo mi się podoba i chciałaby ją odtwarzać we swoim salonie?

Jeśli muzyka na tej płycie podlega ochronie którejkolwiek z OZZ (Organizacje zbiorowego zarządzania prawem autorskim i pokrewnym) to istniej konieczność podpisania umowy z tą organizacją, aby móc odtwarzać publiczne takie nagrania.

Jeśli chcę odtwarzać muzykę chronioną to muszę podpisać umowy z wszystkimi czy wystarczy np. tylko z Zaiks?

Bardzo trudno jest o uniwersalność odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy co będzie w lokalu odtwarzane. Jeśli będzie to radio, na którego repertuar nie mamy wpływu to raczej nie obejdzie się bez umowy z każdą OZZ.

Czy musze posiadać certyfikat imienny? Wiele firm tego wymaga.

W przypadku zakupów w naszym sklepie certyfikat imienny podobnie jak zaświadczenie nie jest konieczne, bo pełnią one tylko rolę informacyjną. Faktycznym dokumentem zwalniającym jest faktura zakupu na której wyszczególniane są zawsze wszystkie zakupione albumy lub nazwa zestawu. Faktura zakupu jest dodatkowo dokumentem fiskalnym którego nie można bezkarnie podrobić lub sobie samemu wydrukować. Za treść faktury odpowiada przed prawem jej wystawca. Certyfikaty i kolorowe zaświadczenia w dobie kolorowych drukarek laserowych i fotograficznych na których każdy może jej wydrukować tracą swoją ważność jako dokumenty.      

Czy naklejka na drzwi jest przydatna?

Naklejka na drzwi może być przydatna tylko wtedy, kiedy jest rozpoznawalna przez przedstawicieli OZZ. To oni widząc taką naklejkę muszą zniechęcić się do dalszej kontroli. Wtedy nabiera ona sensu. Nie jest ona jednak wymogiem ani obowiązkiem. Nasze wydawnictwo jest jednym z najstarszych na rynku, jeśli nie pierwszym, które już w latach 90-tych oferowało muzykę relaksacyjną dla salonów kosmetycznych i innych miejsc oraz podmiotów które potrzebowały specjalistycznej muzyki wysokiej jakości, która byłaby dodatkowo zwolniona z opłat za publiczne odtwarzanie. Nasze zaświadczenia znane są kontrolerom OZZ od ponad 25 lat, a więc i naklejki spełniają swoją rolę. Dodatkowo nasze naklejki wykonane są z odpornej na warunki atmosferyczne folii i produkowane są w dwóch wersjach z której jedną jest wewnętrzna odporna również na próby jej mechanicznego uszkodzenia o zewnątrz.

Czym różni się naklejka zewnętrzna od wewnętrznej?

Naklejka zewnętrzna jest naklejką pozytywową drukowaną na folii wodoodpornej odpornej na działania atmosferyczne i promienie UV. Nie jest jednak odporna na mechaniczne zniszczenia przez klienta. Naklejka wewnętrzna jest specjalną naklejką drukowaną w technologii odbicia lustrzanego na podwójnej folii z białym tłem. Warunkiem jej naklejenia jest posiadanie całkowicie przeźroczystej szyby w drzwiach wejściowych lub witrynie wystawowej. Ze względu na to że przyklejona jest ona od wewnętrznej strony szyby jest odporna na wandalizm ze strony osób przechodzących np. w nocy obok naszego lokalu. Z doświadczenia wiemy jednak że takie naklejki nie są celem wandali.

Dalsze pyania pojawią się z czasem ich zadania...