Kategorie

Newsletter

Informacje

Aktualności

Publikacje

Warto przeczytać jeśli tego szukasz:

Muzyka bez opłat Zaiks

Co to jest muzyka bez Zaiks? Dlaczego akurat Zaiks? Co to są opłaty za muzykę. Odpowiedzi na trzy pytania, które często zadają sobie przedsiębiorcy, prowadzący zazwyczaj działalność usługową, w której wykorzystywana jest w jakikolwiek sposób muzyka.   

Zaiks, podobnie jak Stoart, Spaw i Sawp to jednak z wielu organizacji zborowego zarządzania zajmujących się tematyka prawa autorskiego i pokrewnego. Zaiks to jedna z najstarszych organizacji  w Polsce zrzeszających twórców muzyki (kompozytorów), autorów tekstów (tekściarzy) i aranżerów. To właśnie w ich imieniu organizacja ta zbiera pieniądze wszędzie tam, gdzie może dochodzić do wykorzystywania ich dzieł i to bez względu czy wykorzystujemy je zarobkowo czy też w celach promocyjnych. Wszystkie OZZ mają odpowiednie i wiążące prawnie bo wydane przez ministerstwo zezwolenie do tego aby takie opłaty pobierać. To właśnie dlatego, w przypadku gdy słuchamy publicznie jakiejś muzyki grozi nam kara wysokości zgodniej z wyrokiem sądowym, do którego poda nas prawnik działający dla danej OZZ.

W fakcie istnienia takich organizacji nie należy dopatrywać się niczego złego ponieważ auto nie miałby szans nadzorowania całego świata pod względem wykorzystania z jego działa a tym bardziej trudno byłoby mu się upominać o wynagrodzenie.    

Opłaty (nazywane tantiemami dla twórców i wykonawców) pobierana za publiczne odtwarzanie ich muzyki np. w czasie koncertów, imprez lub w czasie prowadzenia codziennej działalności np. przez dyskotekę, bar muzyczny, restaurację, hotel, galerie handlowe, sklepy, salony sprzedaży, salony kosmetyczne i fryzjerskie itp… są dzielone na wszystkich członków danej OZZ zgodnie z ich udziałem danego twórcy, artysty, wykonawcy lub producenta w całym rynku muzyczny.

W przypadku gdy jakaś muzyka nie jest chroniona przez OZZ jej sprzedawca lub wydawca musi umieć z całą pewnością poświadczyć, że oferowane dzieło jest wolna od ochrony przez jakąkolwiek organizację zbiorowego zarządzania prawem autorskim lub pokrewnym zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Organizacja światowe współpracują bowiem bardzo ściśle ze sobą i maja podpisane wzajemne umowy i zobowiązania.  

Należy więc uważać na pośredników, którzy są tylko sprzedawcami ponieważ jeśli ich za chwile nie będzie a my zostaniemy pozwani przez np. Zaiks to nikogo nie będzie to obchodziło czy kupiliśmy tą muzykę tu czy gdziekolwiek indziej. Bez odpowiedniego i pokrywającego się z prawdą zaświadczenia nie wygramy żadnego procesu. Opłaty karne bazują na wielokrotności należnej składki za lata prowadzonej działalności w której wykorzystywano muzykę i jest liczone całkowicie ryczałtowo.